VARROA tester 3v1
search
 • VARROA tester 3v1
 • VARROA tester 3v1

VARROA tester 3v1

13,75 €
48 hodin

Varroa tester tri v jednom je inovatívny produkt, ktorý pomáha včelárom robiť testy na klieštika včelieho ( Varroa deštruktor).

Množstvo

  Bezpečný a komfortný spôsob platby

  Tovar na sklade odosielame do 24 hodín

  Tovar môžete bez udania dôvodu vrátiť do 14 dní

Varroa Tester tri v jednom je inovatívny produkt, ktorý pomáha včelárom overovať nasledovné:

 1. stupeň infekcie spôsobený Varroa deštruktorom (klieštik včelí)
 2. rezistencia (citlivosť) varroa destruktora na akaricídy - veterinárne liečivá (VMP) s účinnou látkou amitraz, kumafos, fluvalinát alebo flumetrín
 3. hygienické správanie včiel (inštinkt samočistenia)

Varroa Tester pomáha včelárom z celého sveta monitorovať zdravie včiel a úroveň roztočov vo včelstvách. Zámerom je, aby včelári boli schopní rýchlo, ľahko a presne kontrolovať stupeň infekcie Varroa destruktorom už priamo vo včelnici.

Vďaka testeru môžu včelári tiež kontrolovať, či sa u roztočov vyvinula špecifická rezistencia na veterinárne prípravky proti varroáze (amitraz, kumafos alebo pyretroid, fluvalinát, flumetrín). To vedie k aplikácii liečiva, voči ktorému nebola vyvinutá žiadna rezistencia voči varroáze a to s vysokou účinnosťou. To dáva včelárovi príležitosť na menšie zasahovanie do rodinného života včiel veterinárnymi prípravkami.

Čistiaci inštinkt včiel je dôležitým ukazovateľom, ktorý je rozhodujúci pri výbere včelej matky. U rodín s dobre vyvinutým čistiacim inštinktom je menej pravdepodobné, že budú trpieť určitými chorobami (napr. zvápenateniu včelieho plodu).

Varroa Tester 3v1 bol vyvinutý v súlade s odporúčaniami Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) z roku 2016 o výrobe kalibrovaných a schválených nástrojov na pozorovanie zdravia včiel v celej EÚ a ich stresorov pre rôzne včely vrátane včiel medonosných.

Návod na použitie:

Rýchly, ľahký a presný tester na zistenie infekcie včelej rodiny varroázou, čistiaceho inštinktu včiel a odolnosťou voči roztočom proti liečivám.

 • Test I - stupeň infekcie
 1. Zhromaždite cca 300 včiel. Umiestnite ich do nádoby “A” až do výšky druhej úrovne.
 2. Uzavrite nádobu “A” pomocou vrchnáka “B”.
 3. Nasypte čajovú lyžičku cukrového prášku do nádoby “C”.
 4. Naskrutkujte nádobu “C” na dno nádoby “A” a spolu pretrepávajte 1-2 minúty tak, aby práškový cukor celý pokrýval hmyz.
 5. Uistite sa, že väčšina cukrového prášku spadla na dno nádoby “C”, následne odskrutkujte iba nádobu “C”.
 6. Do nádoby “C” nalejte vodu, aby sa cukor rozpustil. Spočítajte roztoče plávajúce na vode.
 7. 0 až 3 roztoče = nízke zamorenie, 3 až 10 = stredné zamorenie, nad 10 = ťažké zamorenie.
 8. Vypustite včely z nádoby “A”.
 • Test II - úroveň odolnosti roztočov voči liečivám
 1. Umiestnite do nádoby “A” cca 150 včiel zozbieraných z plástov plodu (z rovnakého úľa ako pri teste I) - nádoba by mala byť naplnená približne do prvej úrovne.
 2. Uzatvorte nádobu “A” pomocou vrchnáka “B”. Nasaďte si rukavice! Pripnite remienok nasiaknutý liečivom k nádobe “A” potiahnutím cez spodnú štrbinu držadla v tvare H. Koniec popruhu by sa mal zastaviť pri mriežke.
 3. Umiestnite tester do tmavej miestnosti pri izbovej teplote. Prúžok by mal byť na vrchu! Počkajte šesť hodín.
 4. Vyberte prúžok. Niekoľkokrát pretrepte nádobu nad listom bieleho papiera.
 5. Roztoče nie sú rezistentné na dané liečivo, ak ich počet presahuje 1 výsledku testu I.
 • Test III - na hygienické správanie včiel
 1. Vyberte plást so včelím plodom vo veku 10-15 dní.
 2. Pomocou hrotov na nádobe “A” alebo “C” odstráňte fragment plástu so včelím plodom zatlačením hrotov dovnútra až na doraz, vykonajte to 2-3 krát.
 3. Vložte plást späť do úľa. Ak sa viac ako 70% buniek vyčistí po 6 hodinách, viac ako 90% po ôsmich hodinách a 100% po jednom dni, potom má kolónia dobrú hygienu (inštinkt samočistenia).
2021
6 Položky
Komentáre (0)
Na tento produkt momentálne nie je pridaná žiadna recenzia.